Mit kell tudni a szendvicspanelről?
Napjainkban a gyors építkezés legideálisabb választása a szendvicspanel, ami minőségi és tartós. A gyártási ideje 2-4 hét, amennyiben nem fix méretű, készleten lévő panelt vásárol. A szendvicspanel esztétikus és funkcionális. A külső része bármilyen anyaggal bevonható, például trapézlemezzel, fával vagy bármilyen más dekoratív anyaggal, ami a megrendelő ízlésének tetszik. A lemezker.hu weboldalon többféle szendvicspanel megrendelhető. Vannak vastagabb és vékonyabb kivitelek egyaránt.
Ha energiatakarékosabb házat szeretne, akkor mindenképpen válassza a vastagabb, tömörebb szigeteléssel készült panelt! Sokan félnek ettől a fajta megoldástól, viszont az elmúlt 5-10 év statisztikái is azt mutatják, hogy eddig kiválóan bevált. Az előre gyártott építőelem készülhet könnyű-, középnehéz és nehézszerkezetes kialakítással. Tudni kell róla, hogy remek megoldás, ha idő szűkében van, ugyanis az összeépítése a különböző elemeknek nem vesz sok időt igénybe. Az épület méretétől sok minden függ. Azonban, ha nem egy gyártócsarnokról beszélünk, akkor 1 nap alatt is elkészíthető a teljes burkolat, amennyiben már áll a vázszerkezet.
A szendvicspanelnél is lehet belső munkálatokat végezni?
Természetesen igen. Nemcsak lehet, hanem muszáj is, hiszen a vezetékezést minden épület esetében be kell szerelni. Ez érvényes a vizes szerelvényekre és a villamos kábelekre egyaránt. Ezek beszerelése némi időt vehet igénybe, hiszen ezt megelőzi egy villamossági tervezés. Viszont gondoljon bele, hogy egy körülbelül 100 m2 házat 1-2 nap alatt tető alá lehet hozni! A falak behelyezése után következhetnek a benti munkálatok.
A szendvicspanel gyakorlatilag nem más, mint egy térelválasztó elem, ami 2 fő részből áll. Van egy strukturált acéllemez része, míg a másik, a lemezek közé kerülő szigetelőanyag. Ha magasabbak a tűzvédelmi előírások és az igények, akkor a szigetelés lehet kőzetgyapot, esetleg PIR vagy PUR hab. Az acéllemezek külső része is sokféle bevonatot kaphat, ráadásul a vastagságuk is változtatható. A panel külső részénél a horganyzás rendkívül fontos. A külső rész bevonata leginkább festékrétegből és védőlakkból áll.
Többféle szendvicspanel létezik?
Igen. Eleinte még csak válaszfal paneleket gyártottak, majd megjelentek a főfalakat alkotó panelek, végül néhány éve népszerűek lettek a tetőszerkezeti modellek. Ezek is szigeteltek és tűzállóak. Ezeket a paneleket fel lehet használni sík és magas tetők esetében egyaránt. Azzal érdemes tisztában lenni, hogy könnyűszerkezetes épületek lévén, az acélszerkezet megfelelő alátámasztást nyújt a tetőnek. Így nincs szükség külön megerősítésre. Ez is egy remek költségcsökkentő módszer.
A különleges panelek nem csupán családi házak esetén tűnhetnek remek választásnak. Manapság már számos ipari jellegű épület, garázs, mezőgazdasági vagy kereskedelmi épülettípus megvalósításához járulhatnak hozzá. Összességben tehát elmondható, hogy a szendvicspanel hő- és hangszigetelő képessége kiváló, az összeszerelési ideje rendkívül rövid, ráadásul nincs szükség hozzá további szigetelőanyagokra.